BIM - rozwinięcie skrótu


„BIM to innowacyjne pojęcie”, „BIM dopiero zrewolucjonizuje budownictwo, szkoda teraz na niego czasu, poczekajmy aż pojawią się krajowe standardy” – hasła i okrzyki nadal dające się usłyszeć w polskich biurach nie są dostosowane do panującej na świecie dynamicznej sytuacji.

BIM dzieje się teraz i to wcale nie od wczoraj, pierwsze programy CAD zaczęły funkcjonować już przeszło 60 lat temu.

Akronim BIM powstał od angielskich słów BUILDING INFORMATION MODELING. Najbardziej rozpowszechniony polski odpowiedni stanowi MODELOWANIE INFORMACJI O BUDYNKU. Aktualnie, zgodnie z rozwojem technologii BIM oczywisty do tej pory sposób rozwinięcia skrótowca uległ przemianą.

Pierwsze dwa człony B – BUILDING (metodologia odnosi się do szerokiej grupy budynków, obiektów oraz infrastruktury) oraz I – INFORMATION (dostęp do spójnych informacji to potęga) pozostają niezmienne.

Enigmatyczne staje się jednak M:

  • M – MODELING – „modelowanie informacji o budynku” angielski amerykański, preferowane jest pojedyncze L, najbardziej rozpowszechnione rozwinięcie,
  • M – MODELLING –„modelowanie informacji o budynku” angielski brytyjski, podwójne L,
  •  MODEL – „model informacji o budynku”, dochodzi tu do spłycenia metodologii. BIM to nie tylko model.
  • M – MANAGMENT – „zarządzanie informacją o budynku”, rozwinięcie ostatnimi laty znacznie zyskuje na popularności. Dzięki możliwości zarządzania informacją kontrolowany jest pełny cykl życia obiektu.

Zdecydowanie najczęściej spotykamy się z rozwinięciem Building Information Modeling jednak kto wie czy za kilka lat Modeling nie zostanie zastąpione przez Management lub jeszcze inne słowo.

BIM - skrót

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz