MITY O BIM

MITY O BIM - 01

Mity i negatywne przekonania na temat BIM wynikają najczęściej z braku wiedzy i niechęci do zgłębienia tematu. Jak to w życiu bywa wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe. Nic więc dziwnego, że zmiana sposobu pracy przez osoby od lat posiadające swoje przyzwyczajenia może być ciężka i przyprawić o ból głowy.

Proces zmian warto rozpocząć metodą małych kroczków i nie zrażać się kiedy nadejdą pierwsze porażki. Powolna ewolucja jest dużo łatwiejsza do przełknięcia niż nagła rewolucja.

Wdrażając się w BIM nie można skupiać się jedynie na sloganach marketingowych i zdaniach rzuconych przez laików. Pora rozwiać kilka mitów na temat BIM:

1.   BIM to Archicad/Revit (lub inny program).

MITY O BIM - 02
Tym agresywnym sloganem kilka lat temu nagminnie atakowały strony producentów oprogramowania. Na szczęście obecnie odbiorcy są dużo bardziej świadomi.

BIM to metodologia pracy, a nie konkretny program. Prawdą jest, że bez właściwych programów komputerowych BIM nie jest możliwy. Jednak sam program nie wystarczy do BIM.

2.     BIM jest drogi.
MITY O BIM - 03

Przed decyzją o wdrożeniu BIM należy dokonać dokładnej analizy zysków i strat. Straty to ostatecznie wydane na oprogramowanie i sprzęt pieniądze oraz czas. Środki te powinno się jednak traktować jako inwestycje w rozwój.

Wieczysta licencja pełnej wersji programu Archicad to koszt ok. 25 tys., licencja na miesiąc to ponad tysiąc złotych. Należy pamiętać, że Graphisoft oferuje miesięczny bezpłatny dostęp do programu, dzięki czemu przed zakupem przekonać się można czy Archicad spełnia nasze oczekiwania. Można oczywiście korzystać z programów bardziej dostępnych cenowo.

Obecnie w ramach programów rządowych wspierających cyfryzację oraz podnoszenie kwalifikacji dostępne są różnego typu dofinansowania oraz szkolenia.

Należy mieć na uwadze, że w niedalekiej przyszłości BIM może stać się obligatoryjny przy projektowaniu. Plotki na ten temat powracają co kilka miesięcy. Rząd z coraz większym zapałem podchodzi do tematu i przeprowadza badania w zakresie BIM - gov.pl/web/rozwoj-technologia/bim-w-polsce .

Zgodnie ze statystykami wprowadzenie BIM w firmie powoduje wzrost cen oferowanych za wykonanie projektu o ok. 20%. Przekazywane projektu charakteryzują się mniejszą ilością błędów, optymalizacją rozwiązań oraz wyższym poziomem koordynacji międzybranżowej już na etapie projektowym.

3.     BIM ma sens tylko przy dużych projektach.

MITY O BIM - 04

W zgodnie z metodą małych kroczków wdrożenie BIM najlepiej zacząć od małych projektów. Niezależnie czy projektujemy budynek gospodarczy czy wieżowiec metodologia pracy powinna zostać taka sama. Zasady wykonywania projektów najlepiej ustalać na drobnych inwestycjach.

 

A Ty z jakimi przekonaniami spotykasz się najczęściej? Uważasz, że BIM to droga, chwilowa moda czy metodologia, która warto wdrożyć?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz