Rozwój CAD - 1970r. - 1980r.


Rozwój CAD



Dalszy rozwój systemów CAD szedł w parze z prężnym rozwojem technologii w latach 70. Kołem zamachowym stał się rozwój języków programowania, systemów operacyjnych oraz stworzenie komputerów o nieznanej do tej pory mocy obliczeniowej. Przykład może tu stanowić minikomputer VAX.

W dalszym ciągu prekursorami rozwoju technologii CAD były firmy z branży motoryzacyjnej oraz lotniczej. Wyżej wymienione korporacje posiadały specjalne, międzynarodowe działy mające za zadanie tworzenie autorskich programów CAD.

W tamtym okresie programy CAD stanowiły zamiennik 2D dla klasycznych ręcznych rysunków. Wdrożenie CAD minimalizowało liczbę ludzkich błędów powstających podczas kreślenia kopii projektów oraz zwiększało możliwość ponownego wykorzystania rysunków. Jednym z najbardziej znanych programów CAD, który powstał w latach 70. Jest CADAM. Aplikacja przetrwała pod tą samą nazwą do dziś, oczywiście interfejs i kody źródłowe są już skrajnie różne od pierwowzoru. W 1975 roku francuska firma lotnicza zakupiła licencje CADAM i rozpoczęła pracę nad doskonaleniem programu czego efektem finalnym było stworzenie znanego do dziś programu 3D CATIA.

Pierwszy program 3D – SynthaVision firmy MAGI został stworzony został w 1972 roku dla przemysłu nuklearnego. Pierwszy raz posłużono się tu modelami przestrzennymi brył.

Lata 70. Rozpoczęły złoty okres 2D CAD, jednak zainteresowanie klientów szybko przeniosło się na możliwość 3D programów. Praca doktorska K. Vesprille’a z 1975 roku czerpiąca z badań de Casteljau i Bezier’a stała się podstawą dla opracowań na temat krzywych 3D i zasad modelowania powierzchniowego.


Rozwój CAD

W 1978 roku wypuszczony został program BUILD autorstwa Iana Braid bazujący na B-rep – reprezentacji granic. Podejście to polega na reprezentowaniu geometrii poprzez krawędzie, ściany i wierzchołki uznane za tytułowe „granice” obiektu.

Komputeryzacja i spadek cen sprzętu umożliwiły wejście CAD w świat inżynierii. Pod koniec dekady użycie CAD  w biurach projektowych stało się wysoce opłacalne. Wzrost popularności programów zmusił gigantów rynku do stworzenia wspólnych norm. W ten sposób w 1979 roku powstało IGES (Initial Graphic Exchange Standard) będące do dziś wiodącym standardem w branży.


Rozwój CAD

Wartość rynku oprogramowania i sprzętu CAD wzrosła z 25 milionów dolarów na początku lat 70. do prawie miliarda dolarów u schyłku dekady. Zainteresowanie inwestorów oprogramowanie CAD właściwie odzwierciedlało ten trend. W 1979 roku firma Auto-trol na skutek publicznego przetargu została wybrana pierwszych dostawcą oprogramowania CAD.

Sukces rozwoju technologii CAD w latach 70. został oparty na udoskonaleniu fundamentalnych algorytmów oraz obniżce cen i zwiększeniu dostępności sprzętu komputerowego. Na początku lat 80. wiele firm nie wyobrażało sobie już powrotu do dawnych praktyk i rysowania przy użyciu ołówka i kalka. Rozpoczęła się era komputeryzacji inżynierii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz