Proces wdrożenia metodologii BIM w firmie

Proces wdrożenia BIM 1

Czy to już ostatni dzwonek na wprowadzenie zmian w metodologii pracy w budownictwie?

Proces wdrażania BIM w przedsiębiorstwie należy zacząć od odpowiedzi na dwa kluczowe pytania: „dlaczego wprowadzam zmiany?” oraz „jakiego spodziewam się efektu?”.


Proces wdrożenia BIM 2

Proces = ewolucja

Do procesu należy podejść jak do ewolucji, a nie rewolucji sposobu działania firmy. Najczęściej biura posiadają już bazę do wprowadzenia zmian. Przykładowo mają już w swoich zasobach właściwe oprogramowanie jednak nie w pełni korzystają z jego potencjału, często zdarzają się pracownicy chętni do zmiany posiadający już pewne doświadczenie w danej dziedzinie. Należy pamiętać, że kompletna zmiana metodologii może skoczyć się dla firmy tragiczne, a rewolucja często pożera własne dzieci. Najlepiej zacząć od metody małych kroków zamiast skoku na głęboką wodę.


Transformacja jest nieunikniona

Należy zauważyć, że transformacja jest nieunikniona, a opóźnienia przyniosą więcej szkód niż pożytku. Kluczowa jest zmiana sposobu myślenia o tym, jak wykonywane są procesy i niezbędne są chęci do rozwoju. Nawet pomimo świadomości „straconego” czasu, kiedy w starym stylu udałoby się wykonać zadanie o wiele szybciej, należy trzymać się nowych procedur.


Korzyści ze zmian

Zmiany przyniosą wiele wymiernych korzyści: stałe zwiększenie produktywności, zmniejszenie liczby kolizji oraz poziomu ryzyka występującego w projektach budowlanych.

Wprowadzenie zmian jest procesem ciągłym, w związku z intensywnym rozwojem branży nie można ulegać stagnacji i należy być stale na bieżąco.


Opóźnienia

Przyczyną wielu opóźnień we wprowadzaniu innowacji w branży budowlanej jest brak oficjalnych standardów cyfrowych, niewielkie doświadczenie firm na krajowym rynku oraz największy z problemów - korzystanie z tymczasowych rozwiązań. Działania chwilowe tylko pogłębiają dług technologiczny firmy.


Plan zmian

Zmiany wprowadzić można poprzez: symultaniczne szkolenie pracowników ze wszystkich działów, wprowadzenie nowych standardów pracy o wysokiej jakości i stałym charakterze (nie tylko rozwiązania doraźne). Wymagana jest zdecydowana strategia rozwoju oraz menagerowie, którzy nie będą przyjmować wymówek.


BIM w firmie

A jak do wprowadzenie BIM podszedł zarząd Twojej firmy? Dalej wzbraniasz się przed innowacjami czy transformację masz już dawno za sobą?